ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

• Ενημέρωση Εκπαιδευτικών
  • Ενημέρωση Μαθητών
  •

Ο Προϊστάμενος του Γραφείου Ε.Ε. Ανατολικής Αττικής κ. Χριστοδούλου Σωκράτης, γεννήθηκε στην Πάφο της Κύπρου. Εκεί τελείωσε και το Εξατάξιο Γυμνάσιο το 1968. Στη συνέχεια υπηρέτησε τη στρατιωτική του θητεία στη Μεγαλόνησο από το 1970 έως το 1974 φοίτησε στη σχολή Υπομηχανικών Αθηνών. Από το 1977 έως το 1978 φοίτησε στο παιδαγωγικό τμήμα της ΠΑΤΕΣ – ΣΕΛΕΤΕ.

Διορισμένος στη δημόσια εκπαίδευση από το 1976 διετέλεσε υπεύθυνος τομέα ειδικοτήτων, υποδιευθυντής και επί 22 συνεχή έτη Διευθυντής σε σχολικές μονάδες της Δευτεροβάθμιας Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Ανέπτυξε παράλληλα συνδικαλιστική δράση και διετέλεσε επί 3 χρόνια μέλος και ταμίας στη Β ΕΛΜΕ της Γ΄ Διεύθυνσης Αθηνών. Επιπλέον εκλέχτηκε δύο φορές αναπληρωματικό αιρετό μέλος στο ΠΥΣΔΕ Πειραιά.

Το 1998 με την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση και με τη μετάβαση από τα ΤΕΛ και τις ΤΕΣ στα ΤΕΕ διετέλεσε Επιμορφωτής στο ΠΕΚ Πειραιά για τους Εκπαιδευτικούς της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του Πειραιά και της Δ΄Αθήνας στα νέα δεδομένα τα οποία διαμορφώθηκαν. Παρακολούθησε σεμινάρια σε θέματα διοίκησης της Εκπαίδευσης που οργανώθηκαν από το ΥΠΕΠΘ, καθώς και επιμορφωτικά σεμινάρια για τα σχολεία δεύτερης ευκαιρίας, προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, και αγωγής υγείας. Οργάνωσε προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και προγράμματα εθελοντικής αιμοδοσίας διατηρώντας τράπεζα αίματος σε συνεργασία με το τμήμα αιμοδοσίας του Λαϊκού Νοσοκομείου Αθηνών.

Είναι παντρεμένος και πατέρας τεσσάρων παιδιών: δύο είναι πτυχιούχοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ένας είναι φοιτητής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και μια μαθήτρια Γυμνασίου.

Γραφείο Ε.Ε Αν. Αττικής